Generer rapport
H & M Hennes & Mauritz A/S
Amagertorv 25, 1160 København K, CVR 33345828
Branche:
Detailhandel med tøj [477110]
Virksomhedsform
Aktieselskab
Etableret
1970
Størrelse
Store
Ansatte
1.356
Omsætning
2.987
MDKK
Bruttofortj.
764
MDKK
Primært resultat (EBIT)
141
MDKK
Årets resultat
108
MDKK
Egenkapital
293
MDKK
annonce
Flere nøgletal og analyser?
Med en Bisbase Premium konto får du flere nøgletal for både virksomheder, koncerner og brancher samt adgang til eksklusive brancher indeholdende virksomheder nøje sammensat af eksperter. Og vil du lave dine egne analyser kan du også det! Det tager få minutter at få adgang - og det behøver ikke at koste dig noget!
Rang Årets resultat
Rang i branche
1/1.618
"Top 10%"
Rang i Danmark
1.529/357.471
"Top 10%"
Direktion top 3
Bestyrelse top 3
| Daniel Lars Ervér 1 | Bestyrelsesformand |
| Adam Gustav Karlsson 1 | Næstformand |
| Minna Kristina Carlberg 1 | Bestyrelsesmedlem |
Legale ejere top 3
Tegningsregler
Selskabet tegnes af tre bestyrelsesmedlemmer i forening eller af bestyrelsens formnd eller næstformand i forening med et bestyrelsesmedlem eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør eller af to direktører i forening.
Stamoplysninger baseret på CVR
| Navn | H & M Hennes & Mauritz A/S |
| Binavne | BK Bekladnadskompagniet A/S, BK Beklædningskompagniet A/S, Fabric Sales A/S, Jordbærkælderen A/S Vis mere |
| CVR | 33345828 |
| Adresse | Amagertorv 25, 1160 København K |
| Branche | Detailhandel med tøj [477110] |
| Etableret | 27-05-1970 (56 år) |
| Virksomhedsform | Aktieselskab |
| Antal ansatte | 2.417 (årsværk:1.133) |
| Reklamebeskyttelse | Nej |
| Revisor | Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab siden 05-05-2021 |
| Regnskabsperiode | 01-12 til 30-11 |
| Bankforbindelse | Skandinaviska Enskilda Banken |
| Selskabskapital | 9.000.000 DKK 6.000.000 DKK (30-08-1987 - 01-06-1988) |
| Vedtægter seneste | 23-04-2012 |
Medlem af brancherne
- Detailhandel med tøj [477110]NACE6 indeholdende 4.113 virk.
- Detailhandel med andre varer, undtagen motorkøretøjer og motorcykler [477]NACE3 indeholdende 16.705 virk.
- Detailhandel [47]NACE2 indeholdende 39.273 virk.
- Engroshandel og detailhandel [G]NACE1 indeholdende 63.958 virk.
Formål
Selskabets formål er at drive handel og fabrikation inden for konfektionsbranchen og dermed i forbindelse stående virksomhed.
Regnskab
| 2024 | 2023 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| Valuta/enhed | 000' DKK | 000' DKK | 000' DKK |
| Omsætning | 2.986.651 -3% | 3.078.555 +38% | 2.229.586 +14% |
| Bruttofortjeneste | 763.874 +1% | 753.013 +7% | 705.222 -5% |
| Årets resultat | 107.914 - | -18.146 - | -51.325 - |
| Egenkapital | 293.179 +58% | 185.265 -9% | 203.411 -20% |
| Balance | 708.841 +4% | 681.036 -24% | 895.030 +4% |
Ledelsesberetning sammendrag
Ledelsesberetning
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabet driver detailhandel med modetøj, accessories, sko, kosmetik samt boligtilbehør fra 90 fysiske
butikker i Danmark.
H&M har en stærk forretningsidé "Mode & kvalitet til bedste pris på bæredygtig vis".
Selskabet omfatter følgende brands:
H&M, COS, &Other Stories, Arket, Monki, Weekday samt H&M Home.
Selskabet, som er et helejet datterselskab i den svenske H&M Hennes & Mauritz koncern, har ingen
design- eller indkøbsfunktion, idet dette varetages af koncernens hovedkontor.
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-12-2023 - 30-11-2024 udviser et overskud på kr. 107.914.300, og selskabets balance pr. 30-11-2024 udviser en balancesum på kr. 708.841.100, og en egenkapital på kr. 293.179.200.
Den samlede omsætning androg 2.987 mio. kr. mod 3.079 mio. kr. i sidste år. I omsætning indgår salg på online med 935 mio. kr. mod 905 mio. kr. i sidste år.
Salget i butikkerne udviste en nedgang på 5,9% fra 2.174 mio. kr. til 2.052 mio. kr. Nedgangen kan hovedsageligt relateres til effekt fra de lukkede butikker i årets løb.
I resultatet indgår særlige poster med 7,5 mio. kr. til en omfattende omstrukturering af Monki butikkerne, jvf. note 2.
Driftsresultat før finansielle poster androg 140,9 mio. kr. mod 117,2 mio. kr. i sidste år.
De finansielle omkostninger androg 6,7 mio. kr. mod 110,5 mio. kr. i sidste år. I begge år indgår der udgifter til renter vedrørende den nu afsluttede skattesag relateret til koncerninterne afregningspriser, jvf. note 8.
Samspillet mellem butik og online skaber stor værdi for kunderne, og vi oplever at kunderne sætter stor pris på at kunne vælge den salgskanal der passer bedst i situationen. Det er ikke et spørgsmål, om at vælge den ene kanal frem for den anden,men at have en mulighed, der til enhver tid er til rådighed for kunderne.
Vi bestræber os på at levere en smidig shopping oplevelse på tværs af salgskanaler, herunder køb på online, afhentning samt returnering i butik, og ved hjælp af H&M's app, som blandt andet byder på digitale services som Find-in-Store, Scan & Find, varebeskrivelse og visual search. Kunderne kan handle hvor og når, det passer dem.
Set i lyset af en fortsat generel afmatning i forbruget er ledelsen tilfreds med såvel salgsudviklingen samt resultatet.
Selskabet investerer fortsat i at være så attraktiv som mulig for kunderne, og derfor er der igen i år afholdt
udgifter til fornyelse samt udvidelse af salgsarealerne i butikkerne.
Begivenheder efter regnskabsårets afslutning
Der er ikke efter regnskabsårets afslutning indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for selskabets finansielle stilling.
Forventninger til fremtiden
Selskabet vil fastholde sin markedsandel og fortsat stå stærkt på det danske marked.
Der forventes en omsætning i niveau med 2023/2024. Driftsresultatet forventes at blive 100-120 mio. kr.
Butiksnettet vil løbende blive tilpasset og vurderet, herunder åbning og lukning af butikker samt fornyelse af eksisterende butikker.
I slutningen af 2025 er det planlagt at selskabets aktiviteter i distributionscenteret i Greve vil blive overført til koncernens distributionscenter beliggende i Eskilstuna i Sverige.
Risikoforhold
Der findes flere risikofaktorer, som påvirker selskabets resultat og økonomiske udvikling. De fleste kan
håndteres gennem interne rutiner, men nogle er i større grad styret af eksterne forhold, som selskabet har
meget begrænset indflydelse på.
At drive detailhandel inden for modebranchen er i sig selv en risiko. Modevarer er ferske varer, hvilket
forudsætter en høj omsætningshastighed af varelageret for hele tiden at kunne tilbyde kunderne nye og
inspirerende varer. Risikoen er, at en del af en kollektion ikke falder i kundernes smag, hvilket så
medfører betydelige rabatter og nedsætninger.
Ugunstige vejrforhold kan påvirke salget. Meget regn og lave temperaturer i starten af en forårssæson vil
have en negativ indflydelse på salget af en forårskollektion, og høje tempaturer i starten af en
efterårssæson vil ligeledes påvirke salget af en efterårskollektion negativt.
Årets resultat sammenholdt med den forventede udvikling i den senest offentliggjorte årsrapport
Forventningen til året var et driftsresultat i størrelsesorden 80-100mio. kr. Realiseret blev 140,9 mio.kr., og den væsentligste årsag til det højere resultat skyldes at bruttomargien blev forbedret med 1,12%..
Redegørelse for samfundsansvar
Med henvisning til årsregnskabslovens §99a, stk. 7. og H & M Hennes & Mauritz AB's redegørelse for
samfundsansvar for året 1. december 2023 - 30. november 2024 i "H&M Group Annual and Sustainability Report 2024", medtages disse oplysninger ikke i selskabets egen ledelsesberetning.
Redegørelserne er offentliggjort på H&M Groups hjemmeside:
https://hmgroup.com/sustainability/sustainability-reporting.html
Redegørelse vedrørende det underrepræsenterede køn, årsregnskabslovens §99b
Det øverste ledelsesorgan, bestyrelsen
Bestyrelsen består af 2 mænd og 1 kvinde, og dette anses for en ligelig kønsmæssig fordeling.
Selskabets bestyrelse sammensættes på koncernniveau af moderselskabet, og det er roller og kompetencer i koncernen, der afgør dette. Daniel Ervér er CEO og Adam Karlsson CFO i H&M Hennes & Mauritz AB.
Øvrige ledelseslag
Direktionen består af en person, der er en kvinde, og fordelingen på det øvrige ledelseslag udgøres af 89 butikschefer fordelt med 86 kvinder (97%) og 3 mænd (3%).
Kønsfordelingen af samtlige medarbejdere er 91% kvinder og 9% mænd.
Grundet branchens (detailhandel med modetøj mv.) natur har selskabet en markant overrepræsentation af kvinder.
Redegørelse for politik for dataetik, årsregnskabslovens §99d
Selskabet har implementeret Databekyttelsesloven og gældende praksis på området, herunder at integrere de dateetiske principper i sine forretningsaktiviteter.
På selskabets hjemmeside findes information om, hvordan personoplysninger behandles for selskabets kunder. https://www2.hm.com/da_dk/customer-service/legal-and-privacy/privacy-link.html.
Beskrivelse af virksomhedens væsentligste aktiviteter
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabet driver detailhandel med modetøj, accessories, sko, kosmetik samt boligtilbehør fra 90 fysiske
butikker i Danmark.
H&M har en stærk forretningsidé "Mode & kvalitet til bedste pris på bæredygtig vis".
Selskabet omfatter følgende brands:
H&M, COS, &Other Stories, Arket, Monki, Weekday samt H&M Home.
Selskabet, som er et helejet datterselskab i den svenske H&M Hennes & Mauritz koncern, har ingen
design- eller indkøbsfunktion, idet dette varetages af koncernens hovedkontor.
Beskrivelse af udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forholdSelskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-12-2023 - 30-11-2024 udviser et overskud på kr. 107.914.300, og selskabets balance pr. 30-11-2024 udviser en balancesum på kr. 708.841.100, og en egenkapital på kr. 293.179.200.
Den samlede omsætning androg 2.987 mio. kr. mod 3.079 mio. kr. i sidste år. I omsætning indgår salg på online med 935 mio. kr. mod 905 mio. kr. i sidste år.
Salget i butikkerne udviste en nedgang på 5,9% fra 2.174 mio. kr. til 2.052 mio. kr. Nedgangen kan hovedsageligt relateres til effekt fra de lukkede butikker i årets løb.
I resultatet indgår særlige poster med 7,5 mio. kr. til en omfattende omstrukturering af Monki butikkerne, jvf. note 2.
Driftsresultat før finansielle poster androg 140,9 mio. kr. mod 117,2 mio. kr. i sidste år.
De finansielle omkostninger androg 6,7 mio. kr. mod 110,5 mio. kr. i sidste år. I begge år indgår der udgifter til renter vedrørende den nu afsluttede skattesag relateret til koncerninterne afregningspriser, jvf. note 8.
Samspillet mellem butik og online skaber stor værdi for kunderne, og vi oplever at kunderne sætter stor pris på at kunne vælge den salgskanal der passer bedst i situationen. Det er ikke et spørgsmål, om at vælge den ene kanal frem for den anden,men at have en mulighed, der til enhver tid er til rådighed for kunderne.
Vi bestræber os på at levere en smidig shopping oplevelse på tværs af salgskanaler, herunder køb på online, afhentning samt returnering i butik, og ved hjælp af H&M's app, som blandt andet byder på digitale services som Find-in-Store, Scan & Find, varebeskrivelse og visual search. Kunderne kan handle hvor og når, det passer dem.
Set i lyset af en fortsat generel afmatning i forbruget er ledelsen tilfreds med såvel salgsudviklingen samt resultatet.
Selskabet investerer fortsat i at være så attraktiv som mulig for kunderne, og derfor er der igen i år afholdt
udgifter til fornyelse samt udvidelse af salgsarealerne i butikkerne.
, Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-12-2023 - 30-11-2024 udviser et overskud på kr. 107.914.300, og selskabets balance pr. 30-11-2024 udviser en balancesum på kr. 708.841.100, og en egenkapital på kr. 293.179.200.
Den samlede omsætning androg 2.987 mio. kr. mod 3.079 mio. kr. i sidste år. I omsætning indgår salg på online med 935 mio. kr. mod 905 mio. kr. i sidste år.
Salget i butikkerne udviste en nedgang på 5,9% fra 2.174 mio. kr. til 2.052 mio. kr. Nedgangen kan hovedsageligt relateres til effekt fra de lukkede butikker i årets løb.
I resultatet indgår særlige poster med 7,5 mio. kr. til en omfattende omstrukturering af Monki butikkerne, jvf. note 2.
Driftsresultat før finansielle poster androg 140,9 mio. kr. mod 117,2 mio. kr. i sidste år.
De finansielle omkostninger androg 6,7 mio. kr. mod 110,5 mio. kr. i sidste år. I begge år indgår der udgifter til renter vedrørende den nu afsluttede skattesag relateret til koncerninterne afregningspriser, jvf. note 8.
Samspillet mellem butik og online skaber stor værdi for kunderne, og vi oplever at kunderne sætter stor pris på at kunne vælge den salgskanal der passer bedst i situationen. Det er ikke et spørgsmål, om at vælge den ene kanal frem for den anden,men at have en mulighed, der til enhver tid er til rådighed for kunderne.
Vi bestræber os på at levere en smidig shopping oplevelse på tværs af salgskanaler, herunder køb på online, afhentning samt returnering i butik, og ved hjælp af H&M's app, som blandt andet byder på digitale services som Find-in-Store, Scan & Find, varebeskrivelse og visual search. Kunderne kan handle hvor og når, det passer dem.
Set i lyset af en fortsat generel afmatning i forbruget er ledelsen tilfreds med såvel salgsudviklingen samt resultatet.
Selskabet investerer fortsat i at være så attraktiv som mulig for kunderne, og derfor er der igen i år afholdt
udgifter til fornyelse samt udvidelse af salgsarealerne i butikkerne.
Omtale af betydningsfulde hændelser, som er indtruffet efter regnskabsårets afslutning
Begivenheder efter regnskabsårets afslutningDer er ikke efter regnskabsårets afslutning indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for selskabets finansielle stilling.
Beskrivelse af virksomhedens forventede udvikling
Forventninger til fremtidenSelskabet vil fastholde sin markedsandel og fortsat stå stærkt på det danske marked.
Der forventes en omsætning i niveau med 2023/2024. Driftsresultatet forventes at blive 100-120 mio. kr.
Butiksnettet vil løbende blive tilpasset og vurderet, herunder åbning og lukning af butikker samt fornyelse af eksisterende butikker.
I slutningen af 2025 er det planlagt at selskabets aktiviteter i distributionscenteret i Greve vil blive overført til koncernens distributionscenter beliggende i Eskilstuna i Sverige.
Generalforsamlingsdato: 28-05-2025