Generer rapport
Aktieselskabet Carl Christensen
Sintrupvej 12, 8220 Brabrand, CVR 41994010
Virksomhedsform
Aktieselskab
Etableret
1962
Størrelse
Mellemstore
Ansatte
198
Omsætning
786
MDKK
Bruttofortj.
171
MDKK
Primært resultat (EBIT)
41
MDKK
Årets resultat
68
MDKK
Egenkapital
472
MDKK
Reklamebeskyttet virksomhed
Denne virksomhed er reklamebeskyttet. Det betyder bl.a. at oplysningerne ikke må bruges til reklamehenvendelser. annonce
Flere nøgletal og analyser?
Med en Bisbase Premium konto får du flere nøgletal for både virksomheder, koncerner og brancher samt adgang til eksklusive brancher indeholdende virksomheder nøje sammensat af eksperter. Og vil du lave dine egne analyser kan du også det! Det tager få minutter at få adgang - og det behøver ikke at koste dig noget!
Rang Årets resultat
Rang i branche
5/263
"Top 10%"
Rang i Danmark
2.394/360.263
"Top 10%"
Direktion top 3
Thomas Jensen 7 | CEO |
Carsten Christensen 6 | Direktør |
Bestyrelse top 3
Hans Olesen Damgaard 17 | Bestyrelsesformand |
Henrik Christensen 3 | Bestyrelsesmedlem |
Mads Brejnholt Madsen 7 | Bestyrelsesmedlem |
Legale ejere top 3
100% | C.A.C. Finans ApS | DK |
Tegningsregler
Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør, af to bestyrelsesmedlemmer i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Stamoplysninger baseret på CVR
Navn | Aktieselskabet Carl Christensen |
Binavne | Aktieselskabet Carl Christensen Aarhus, C.A.C. Mobility A/S, C.A.C. Motorrenovering A/S, C.E. Pasborg A/S, CAC Mobility A/S, Eurodeal A/S, Eurodeal Autoparts A/S, Aabenraa Cylinder Service A/S, Aktieselskabet Motor-Renovering, Aktieselskabet Motor-Renovering (Aktieselskabet Carl Christensen Aarhus) Reg.Nr. 32.598, Dansk Bremse- og Koblingsrenovering A/S Vis mere |
CVR | 41994010 |
Adresse | Sintrupvej 12, 8220 Brabrand |
Branche | Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer [467200] |
Etableret | 10-03-1962 (63 år) |
Virksomhedsform | Aktieselskab |
Antal ansatte | 258 (årsværk:223) |
Reklamebeskyttelse | Ja |
Revisor | Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab siden 18-05-2016 |
Regnskabsperiode | 01-01 til 31-12 |
Selskabskapital | 12.100.000 DKK 12.000.000 DKK (30-08-1987 - 28-05-2008) |
Vedtægter seneste | 08-08-2025 |
Medlem af brancherne
- Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer [467200]NACE6 indeholdende 431 virk.
- Engroshandel med motorkøretøjer og motorcykler samt reservedele og tilbehør dertil [467]NACE3 indeholdende 1.455 virk.
- Engroshandel [46]NACE2 indeholdende 25.091 virk.
- Engroshandel og detailhandel [G]NACE1 indeholdende 64.963 virk.
Formål
Selskabets formål er at drive fabrikation, handel og distribution, herunder import og export, af tekniske dele m.v., renovering og dermed beslægtet virksomhed, herunder investering efter bestyrelsens skøn.
Regnskab
2024 | 2023 | 2022 | |
---|---|---|---|
Valuta/enhed | 000' DKK | 000' DKK | 000' DKK |
Omsætning | 786.157 +14% | 689.710 +16% | 593.211 +4% |
Bruttofortjeneste | 171.202 +12% | 153.385 +7% | 142.721 +17% |
Årets resultat | 68.310 +29% | 53.078 +34% | 39.533 -12% |
Egenkapital | 471.705 +11% | 423.396 +9% | 387.065 +6% |
Balance | 660.469 +15% | 573.559 -3% | 590.154 +26% |
Ledelsesberetning sammendrag
Beskrivelse af virksomhedens væsentligste aktiviteter
Væsentligste aktiviteterKoncernens og moderselskabets aktiviteter består i at forhandle autokomponenter til både el biler og konventionelle biler, som primært afsættes på hjemmemarkedet. Virksomheden driver kædedrift for en række tilknyttede men selvstændige værksteder og bilforhandlere. Et væsentligt led heri er at yde rådgivning, samt at udvikle og formidle forskellige IT systemer og markedsføringskoncepter med det formål at fremme drift og indtjening i de tilknyttede værksteder.
Aktieselskabet Carl Christensens ultimative moderselskab, CAC Fonden, har modtaget aktierne i selskabet ved et gavebrev af 2. januar 1980 fra selskabets oprindelige stifter fabrikant Carl Christensen og hustru Anna Johanne Christensen. Formålet med overdragelsen til Fonden var et ønske fra gavegiverne om også i fremtiden at bevare de af fabrikant Carl Christensen skabte virksomheder med tilhørende arbejdspladser for medarbejderne og med ønske om at støtte almennyttige kulturelle virksomheder.
Beskrivelse af udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold
Udvikling i aktiviteter og økonomiske forholdResultatopgørelsen for tiden 01.01.24 - 31.12.24 udviser et resultat på t.DKK 70.055 mod t.DKK 54.473 for tiden 01.01.23 - 31.12.23. Balancen viser en egenkapital på t.DKK 479.413.
Ledelsen finder årets resultat tilfredsstillende.
Resultatforventningen for 2024 var et resultat før skat på t.DKK 65-75.000, og da resultatet før skat udgør t.DKK 95.673, er det betydeligt bedre end forventet.
CAC koncernen har i 2024 realiseret en vækst i omsætning på 15,2% i forhold til 2023 og en vækst i driftsresultatet (EBITDA) på 22% i forhold til 2023. Koncernens EBITDA margin er gået fra 8,2% i 2023 til 8,6% i 2024. Stigningen i både omsætning og resultat skyldes, at koncernen i 2024 har taget markedsandele og den forbedrede markedsposition har bidraget til en forbedring/optimering af driften i koncernen.
Den automotive industri undergår i disse år mange strategiske forandringer i relation til ejerskab til bilernes data, ejerskab til bilerne, samkørsels tjenester, elektrificering af biler, selvkørende biler, ændring i distributionskanalerne for salg af biler og tillige øget politisk intervention på afgifter, klimabelastning m.v. Dette sætter naturligvis sit aftryk hos både bilfabrikker, importører af biler, bilforhandlere og i eftermarkedet, som alle arbejder med en fornyelse/tilpasning af sine forretningsmodeller.
Koncernen betjener primært den frie del af eftermarkedet, hvori det forventes, at der som følge af en stigning i antal biler og en stigning i antal kørte kilometer også i de kommende år vil være pæn vækst. Derudover synes der for nuværende at ske en konsolidering blandt mærkeforhandlere, som medfører, at antallet af mærkeværksteder falder og antallet af frie værksteder stiger – dette vil alt andet lige bidrage positivt til udviklingen i CAC koncernen.
En anden væsentlig markedsforandring og et væsentligt fokusområde for koncernen er den stigende andel af el biler. Her er effekten set fra CAC koncernen to delt: På sigt forventes markedet at blive påvirket negativt af det stigende antal el biler, som ikke kræver det samme antal komponenter som konventionelle biler, men som dog omvendt har et højere omkostningsniveau på reparation af skader o. lign. Samlet set er det CAC koncernens vurdering, at markedet for el biler på sigt også kommer til at bidrage positivt til koncernens udvikling.
Som konsekvens af ovenstående arbejder koncernen intensivt med udvikling/udvidelse af sit forretningsgrundlag – både i forhold til udvikling af serviceydelser til el biler – men også med udvikling af komplementære ydelser til eksisterende forretningssegmenter.
Omtale af betydningsfulde hændelser, som er indtruffet efter regnskabsårets afslutning
Efterfølgende begivenhederEfter regnskabsårets udløb har selskabet erhvervet en minoritetspost i selskabet Nord-Brems ApS således, at selskabet nu er 100% ejer af Nord-Brems ApS.
Der er ikke indtruffet øvrige betydningsfulde hændelser efter regnskabsårets afslutning.
Beskrivelse af virksomhedens forventede udvikling
Forventet udviklingDer budgetteres for 2025 med vækst i omsætningen på knap 10% i forhold til 2024. Væksten forventes blandt andet at komme fra tilgang af nye kunder, som får opsagt sin bilforhandling og derefter vælger at overgå til at sælge brugte biler og drive frit værksted. Derudover forventes, at en del af omsætningsvæksten skal komme fra styrket samarbejde med store flådeejere på det danske marked.
Der er for 2025 budgetteret med et resultat før skat i niveauet 90-100 mio., hvilket er et udtryk for en forventning om en moderat fremgang i omsætningen og årets resultat. Den forventede moderate fremgang i omsætningen og årets resultat skyldes, at koncernens selskaber også i 2025 forventer at øge sin omsætning via en forøget markedsandel samtidigt med, at indtjeningsgraden forventes fastholdt, men også, at en væsentlig del af afkastet på aktivitetsstigningen vil blive investeret i yderligere vækstinitiativer, forbedret markedsposition og teknologi.
Generalforsamlingsdato: 09-05-2025